Miasto Dzieci w Świdnicy po raz szósty

Miasto Dzieci w Świdnicy po raz szósty

Na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji już po raz szósty blisko 1000 uczestników weźmie udział
w tegorocznej edycji Miasta Dzieci. Podczas dwóch turnusów od 2 do 11 lipca, dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ze szkół
z terenu Gminy Wiejskiej Świdnica i miasta Świdnica będą wypoczywać, uczyć się i bawić. Organizatorzy przygotowali dla nich moc atrakcji i dziesiątki ciekawych zawodów z którymi będą mogli się zapoznać z bliska. Rekrutację dzieci prowadzą już szkoły podstawowe.

– Po tych wszystkich latach wspólnej pracy jako organizatorzy doskonale wiemy i jesteśmy przekonani, że Miasto Dzieci jest inicjatywą, która doskonale zaspokaja deficyty dobrej wakacyjnej zabawy tym, którzy z różnych przyczyn nie mogą wyjechać na wakacje. Formuła wydarzenia doprowadzona jest wręcz do perfekcji, choć pracując z dziećmi zawsze trzeba szczególnie bacznie czuwać nad jej przebiegiem. Myślę, że tak jak i dzieci nie możemy już doczekać się pierwszego dnia, kiedy się spotkamy  – mówi Violetta Mazurek, koordynator Miasta Dzieci.

Dziewczęta i chłopcy bawiąc się i wcielając w pracowników przeróżnych zawodów będą za swoją pracę i zaangażowanie otrzymywać wynagrodzenie w postaci tzw. „tauronków”, specjalnej waluty stworzonej na potrzeby Miasta Dzieci. Dzięki zarobionym pieniądzom będą mogli zakupić wiele atrakcyjnych artykułów w „Sklepie marzeń”.
W ten sposób nauczą się pracy, zarabiania pieniędzy i podejmowania decyzji, oczywiście w formie zabawy. Każdy dzień w mieście rządzonym przez dzieci został zaplanowany tak, aby mijał w ciekawy sposób. Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy, które co godzinę będą zmieniały się w wykonywaniu danego zawodu. Czas nie będzie mijał wyłącznie na pracy. W przerwie dzieci będą mogły skorzystać z wielu rozrywek sportowo-rekreacyjnych, a także zjeść drugie śniadanie i obiad.

Tradycyjnie, na każdym z turnusów będzie wybierany Prezydenta Miasta Dzieci, który przez czas trwania półkolonii będzie reprezentował najmłodszych w kontaktach z władzami miasta i  ŚOSiR-u. Tak jak w świecie dorosłych, wybory poprzedzi kampania wyborcza kandydatów, którzy przedstawią swój program i pomysł na rządzenie miastem.

Poszukujemy do tego projektu wolontariuszy – wychowawców półkolonii. Mogą nimi być osoby, które ukończyły kurs instruktorski dla kandydatów na wychowawców, mają 18 lat i co najmniej średnie wykształcenie.

Do zadań wolontariusza będzie należała opieka nad 10-osobową grupą dzieci, uczestników Miasta Dzieci, a przede wszystkim asystowanie im podczas zajęć na poszczególnych stanowiskach, w czasie wycieczek, posiłków i zabaw. Zgłoszenia kandydatów na wolontariuszy prosimy przesyłać na adres: swidnica.miastodzieci@gmail.com

 

 

Miasto Dzieci 2018

Miasto Dzieci 2018

 

Miasto Dzieci dobiegło końca. Była uroczystość, były nagrody, podziękowania, były obietnice – w przyszłym roku również widzimy się w tym samym miejscu w podobnym czasie. Dzień ostatni naszej półkolonii wypełniony był zabawą i zakupami w Sklepie Marzeń. Ostatni pyszny obiad – naleśniki z dżemem , kompot i świeża gruszka. Dziękujemy bardzo. Wszystkie obiady były bardzo smaczne. Daniel Komorowski został szczęściarzem , który wylosował rower i z Miasta Dzieci nim wyjechał. Fanty trafiły również do innych uczestników półkolonii do których  uśmiechnęło się szczęście w loterii. I jeszcze na koniec lody. Żegnamy się z dziećmi i naszym Miastem. Do zobaczenia za rok.

 

Po raz drugi Mamy już wybrany zarząd Miasta Dzieci. Tym razem Prezydentem Miasta Dzieci został Kacper Oko, a jego zastępczynią Amelia Dudziak. Kacper podczas swej prezentacji świetnie rapował i tym zapewne ujął głosujących na niego mieszkańców naszego Miasta. Klucz do Miasta Dzieci nowi prezydenci  otrzymali z rąk zastępcy prezydenta Świdnicy Szymona Chojnowskiego  oraz zastępcy wójta gminy Świdnica Zbigniewa Kanickiego i Ewy Burdek, szefowej GOPS. W uroczystości wzięli udział również sponsorzy i współorganizatorzy wydarzenia Marzena Atkielska, prezes Fundacji  Banku Zachodniego WBK od lat współpracującej z naszym Miastem. W uroczystości wzięli udział Jerzy Żądło, dyrektor OSiR, Roman Bereźnicki, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnica oraz wszystkie nasze dzieci. Dzisiejszy dzień nie należał do łatwych, bo choć mówiliśmy, że pogodę mamy zamówioną okazała się ona trochę deszczowa. Ale nie takie trudności pokonywaliśmy,  dlatego aura nie pokrzyżowała nam żadnych planów i dobrej zabawy.

Rozpoczęliśmy kolejny turnus Miasta Dzieci. Wiele nowego. Przede wszystkim spotkaliśmy się z nowymi dziećmi, których mamy ponad 560. 40 grup i tyluż wychowawców oraz bardzo pomocni wolontariusze. Mamy też nowe zawody, a wśród nich zawód tłumacza, robotyka-konstruktora. modelarza czy opiekuna zwierząt. Pierwszego dnia pogodę mieliśmy idealną i choć prognozy meteorologiczne na kolejne dni nieco straszą, to staramy się patrzeć na nie z wielkim optymizmem. Mamy już doświadczenie i wiemy, że aura zawsze nam sprzyja. Pierwszy dzień turnusu to zawsze wielkie wyzwanie dla wszystkich, ale również fantastyczna zabawa. Poznajemy się w wszyscy i szykujemy do wyborów prezydenta naszego Miasta.
Wszystkie dzieci w Mieście Dzieci posiadają swoje identyfikatory oraz pierwsze zarobione pieniądze, które otrzymali za trzy przepracowane godziny w różnych zawodach. Czeka nas cudowna zabawa 🙂

 

Praca, praca i dobra zabawa. Tym bardziej, że w Mieście Dzieci mamy świetne zawody. I tak dzieci bawią się w  filmowców, aktorów, przewodników po Świdnicy, policjantów, mistrzów pizzy i lodowych deserów, ale też kelnerów, ogrodników, praczki, leśników, architektów, plastyków,  stolarzy, konstruktorów i programatorów, krawcowe czy w mistrzów baniek mydlanych. Jednym zdaniem jest co robić a dzieci jak to się mówi mają pełne ręce pracy. A dziś ! Dziś  zakupy czyli będziemy wydawać zarobione pieniądze 😀 😀 😀

 

 

 

 

 

Drugi dzień Miasta Dzieci i wybory na prezydenta. Po zaciętej kampanii wszystkich przedstawicieli poszczególnych grup, a jest ich aż 42, w demokratycznych wyborach wybrano  zarząd Miasta Dzieci. Prezydentką Miasta Dzieci została Inez Korkuś a jej zastępcą Alan Fitrzyk. Klucz do Miasta otrzymali z rąk prezydent Świdnicy Beaty Moskal- Słaniewskiej jej zastępcy Szymona Chojnowskiego, zastępcy wójta gminy Swidnica Zbigniewa Kanickiego i Ewy Burdek, szefowej GOPS. W uroczystości wzięli udział rownież sponsorzy i współorganizatorzy wydarzenia Henryk Kużmiński, dyrektor oddziału Świdnica Banku Zachodniego WBK, Jerzy Żądło, dyrektor OSiR, Roman Bereźnicki, nadleśniczy Nadleśnictwa Swidnica. Już dziś wiadomo, o czym zakomunikowała pani prezydent Świdnicy Beata Moskal- Slaniewska, że wszystkie dzieci do końca wakacji będą mogły nieodpłatnie – posługując się identyfikatorami Miasta Dzieci korzystać w basenu otwartego oraz na zakończenie otrzymają pyszne lody. Na pewno to nie koniec niespodzianek, ale o tym dowiecie się już wkrótce 🙂

 

 

Za nami pierwszy dzień V edycji Miasta Dzieci. Podobnie jak w roku ubiegłym i  tym roku razem z nami bawi się ponad 1100 dzieci, z czego 580 na pierwszym turnusie, który potrwa do 6 lipca.  Tradycją stała się piękna pogoda, która uśmiechniętym słońcem powitała uczestników półkolonii. Do dyspozycji dzieci jest nie tylko zadbany teren zieleni przed halą lodowiska, ale również teren wnętrze hali, gdzie znajduje się sala kinowa i nasza stołówka. Dziś dzieci zarobiły pierwsze pieniądze, które w większości ulokowały na bankowych kontach licząc na zysk z lokat. Miały też okazję spotkać się z zawodami, które po raz pierwszy zagościły na półkolonii. Wiele frajdy sprawiło im zdobycie wiedzy w zawodzie kowala, garncarza, projektanta mody, fotografa, programatora, fryzjera czy florysty. Pieniądze zdobywały pracując w zawodach: policjanta, ratownika medycznego, przewodnika, konstruktora, stolarza czy dziennikarza i aktora. Po pracy jak to w życiu bywa był pyszny obiad i czas na relaks.

Pierwszy pracowity dzień dobiegł końca. Jutro dzieci będą wybierać swojego prezydenta i spotkają się z wieloma gośćmi na czele z „prawdziwą” panią prezydent Świdnicy Beatą Moskal- Słaniewską, która to wybranemu w demokratycznych wyborach dziecięcemu prezydentowi wręczy symboliczny klucz do naszego Miasta. Ale o tym opowiemy Wam jutro.